توضیحات مختصر پیرامون گزارش تحقیقی «استفاده از حساسیت و ویژگی در تایید سلسله راویان حدیث بیشتر از هزارسال قبل از امروز»

IT_Director
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۲:۱۲
توضیحات

بعد از نشر گزارش مورخ 16 جدی 1398 در مورد تحقیق یادشده، تعدادی از خوانندگان پیرامون آن موضوع خواهان وضاحت شده بودند که اینک توضیحات مختصری ارایه می‌گردد:

حساسیت(Sensitivity) و نوعيت يا ویژگی(specificity) مقیاس كارآیی آزمایشات بوده و اخیراً به طور گسترده‌ای در آثار علمی‌تجربی به ویژه در تحقیقات طبی و تشخیص استفاده می‌شود. مقیاس‌های مذکور به‌عنوان یک میزان یا مقیاس  برای اندازه‌گیری توانایی تشخیصیه یک آزمایش  به‌کار گرفته می‌شود. در این تحقیق به‌شکل علمی و مستند نشان داده شده است که از آغاز استعمال  مقیاس‌های حساسیت (Sensitivity) و ویژگی(specificity ) در آثار کتبی علوم تجربی در حدود هفتادوسه سال می‌گذرد؛  ولی اولین مورد استفاده مستند از مقیاس‌های مذکور(اگرچه به این نام‌ها مسمی نشده) به بیش از هزارسال پیش بر می‌گردد؛ زمانی که مسلمانان معیارهایی را برای تایید سلسله راویان حدیث  ترتیب دادند.

خلاصه این مقاله به زبان عربی و متن آن به زبان انگلیسی از لینک ذیل به شکل مجانی قابل دریافت است:

http://www.smj.eg.net/journals/pdf/861.pdf

 

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۴/۷ - ۱۲:۲۷
Background image

اعلان داوطلبی پروژه های ترمیمات تعمیر ریاست پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا و شفاخانه های تدریسی مربوط

ریاست پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا از تمام داوطلبان واجد شرایط دعوت می کند تا در پروسه داوطلبی باز پروژه های ترمیمات تعمیر ریاست این پوهنتون و شفاخانه های تدریسی مربوط برای سال. . .

شنبه ۱۳۹۹/۳/۱۷ - ۸:۲۹
Background image

اطلاعیه بورسیه تحصیلی کشور قزاقستان در مقطع ماستری

به اطلاع تمام اعضای محترم کادر علمی پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا رسانیده می شود اینکه: ریاست ارتباط خارجه و تنظیم بورسهای وزارت تحصیلات عالی از اعطای بورسیه تحصیلی در مقطع. . .

BACK TO NEWS