توضیحات مختصر پیرامون گزارش تحقیقی «استفاده از حساسیت و ویژگی در تایید سلسله راویان حدیث بیشتر از هزارسال قبل از امروز»

IT_Director
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۲:۱۲
توضیحات

بعد از نشر گزارش مورخ 16 جدی 1398 در مورد تحقیق یادشده، تعدادی از خوانندگان پیرامون آن موضوع خواهان وضاحت شده بودند که اینک توضیحات مختصری ارایه می‌گردد:

حساسیت(Sensitivity) و نوعيت يا ویژگی(specificity) مقیاس كارآیی آزمایشات بوده و اخیراً به طور گسترده‌ای در آثار علمی‌تجربی به ویژه در تحقیقات طبی و تشخیص استفاده می‌شود. مقیاس‌های مذکور به‌عنوان یک میزان یا مقیاس  برای اندازه‌گیری توانایی تشخیصیه یک آزمایش  به‌کار گرفته می‌شود. در این تحقیق به‌شکل علمی و مستند نشان داده شده است که از آغاز استعمال  مقیاس‌های حساسیت (Sensitivity) و ویژگی(specificity ) در آثار کتبی علوم تجربی در حدود هفتادوسه سال می‌گذرد؛  ولی اولین مورد استفاده مستند از مقیاس‌های مذکور(اگرچه به این نام‌ها مسمی نشده) به بیش از هزارسال پیش بر می‌گردد؛ زمانی که مسلمانان معیارهایی را برای تایید سلسله راویان حدیث  ترتیب دادند.

خلاصه این مقاله به زبان عربی و متن آن به زبان انگلیسی از لینک ذیل به شکل مجانی قابل دریافت است:

http://www.smj.eg.net/journals/pdf/861.pdf

 

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۱۰:۳۰
Background image

اولین پروژه تحقیقات مشترک کلینیکی بین پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا و پوهنتون بریتش کولمبیای کشور کانادا تحت عنوان «موثریت Cyber patient در تشخیص کلینیکی»

این برنامه که روزچهارشنبه(25 جدی 1398) در پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا تدویر گردید، محترم پوهاند دوکتور وحیدالله مومند رییس، محترم پوهاند دوکتور نجیب الله امرخیل معاون علمی،. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۰:۴
Background image

برای اولین‌بار، عملیات «تبدیل مکمل مفصل زانو» در شفاخانه تدریسی علی‌آباد پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن‌سینا موفقانه انجام شد

برای نخستین‌بار عملیات تبدیل مکمل مفصل زانوی خانم شصت‌ساله که در شفاخانه تدریسی علی‌آباد این پوهنتون مراجعه نموده بود، با وسایل معیاری، توسط پوهنیار دوکتور سید فاروق جلال استاد شفاخانه. . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ - ۱۲:۳۱
Background image

تدویر کنفرانس اخلاق طبابت در شفاخانه تدریسی علی‌آباد پوهنتون علوم طبی کابل ابوعلی ابن‌سینا

این کنفرانس که امروز پنج‌شنبه(19 جدی 1398) در اتاق کنفرانس‌های شفاخانه تدریسی علی‌آباد برگزار گردید، محترمه پوهنوال دوکتور زبیده ژواک معاون امور موسسات صحی، دوکتوران و نرس‌های شفاخانه. . .

BACK TO NEWS